Znaczne podwyżki cen węgla i gazu przyśpieszyły decyzje na temat docieplenia naszych domów. W Polsce najbardziej popularnym sposobem jest docieplenia metodą lekką mokrą ETICS.
Metoda ETICS to najtańsza i najbardziej ekonomiczna technologia docieplania ścian. Wykonany dzięki niej system termoizolacyjny, składa się z warstwy:
- izolacyjnej – płyta ze styropianu ekspandowanego EPS,
- wzmacniającej – zaprawa klejąca i siatka z włókna szklanego,
- elewacyjnej – wyprawa tynkarska lub panele styropianowe drewnopodobne.
Prawie każdy z nas słyszał o dofinansowaniu rządowym z programu „czyste powietrze”, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że nie trzeba wymieniać kopciucha żeby uzyskać dofinansowanie na docieplenie ścian, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz wentylacji z rekuperacją. Właściciele domów z małymi dochodami na mieszkańca otrzymają nawet do 15000 dofinansowania na te elementy zmniejszające utratę ciepła. Pozostali otrzymają do 10 000,- złotych dofinansowania.
W przypadku ocieplania przegród budowlanych, istotna jest nie tylko kwota kosztów kwalifikowanych ale również powierzchnia ocieplanych ścian. Kwota dofinansowania nie może przekroczyć, w przypadku nieprzekroczenia limitu dochodów, 60% kosztów kwalifikowanych lub 90 złotych za 1m2 docieplenia. Dla pozostałych jest to odpowiednio 30% lub 45 złotych.
Jeżeli więc masz 200m2 ścian do ocieplenia, to jeśli kwota kosztu kwalifikowanego nie zostanie wpisana, do wyliczeń zostanie przyjęta dotacja w maksymalnej wartości, zgodnie z limitem określonym w Załączniku 2/2a do Programu, która wynosi 90 złotych i 45 złotych za 1m2. Tu ze względu na ograniczenie spowodowane brakiem wymiany źródła ciepła jest 15 000 złotych (90X200 wychodzi 18tys). Dla więcej zarabiających będzie 45X200 = 9000 złotych (limit 10tys). W przypadku wymiany źródła ciepła w kolejnych latach, można otrzymać pozostałe dofinansowane do 37 000 złotych dla mniej zarabiających oraz 30 000,- złotych dla pozostałych.
A więc jeżeli zarabiasz poniżej 1564 złotych na osobę w domu, to dostaniesz 90 złotych za każdy m2 ocieplonej ściany bez pokazywania faktur.
Aby nie przepłacać, warto wybrać odpowiedni styropian. Specjaliści Qualienergy obliczyli różnicę między poszczególnymi styropianami i opłacalność ich zakupu, we wpisie. https://qualienergy.pl/jaki-wybrac-styropian-do-scian/
. Jest tam też ilość kWh jaką zaoszczędzicie dzięki ociepleniu ścian.
AdamZ